- today
- label Aktualności
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 15336 odwiedzin
Kaszmir to niezwykle szlachetny materiał, który zachwyca swoimi właściwościami i trwałością. Podobnie jak wełna, idealnie sprawdza się do szycia okryć wierzchnich, ale pod postacią dzianiny, jako świetny materiał na swetry, kardigany i elementy bielizny, takie jak skarpetki.
Pielęgnacja kaszmiru może sprawiać nieco kłopotu – chyba, że poznasz podstawowe zasady, którymi warto się kierować. Sprawdź nasz poradnik.
Co to jest kaszmir? Poznaj szlachetną odmianę wełny
Zastanawiasz się co to jest kaszmir? Dla osób zapoznających się z kwestiami związanymi z tekstyliami może nie być to oczywiste. Wyjaśniamy zatem, iż kaszmir to szlachetny materiał, do produkcji którego wykorzystuje się delikatną wełnę kóz kaszmirskich.
Sam proces tworzenia tkaniny jest czasochłonny i kosztowny. Przez to kaszmir to tkanina stosunkowo droga. Podobnie jednak jak naturalna wełna, kaszmir stanowi znakomity materiał doskonały do tworzenia płaszczy i palt o wysokiej trwałości. Inwestycja w dobrej jakości materiał opłaci się na lata!
Nasza hurtownia sprowadza starannie wyselekcjonowane, włoskie materiały, dzięki czemu masz pewność, że kupujesz produkt premium. Sprawdź wybór naszych tkanin kaszmirowych.
Jak prać kaszmir?
W przypadku materiałów takich jak kaszmir i wełna sprawdza się prosta pielęgnacja, czyli rzadkie i ręczne pranie w niskiej temperaturze, nieinwazyjne wyciskanie oraz delikatne środki piorące.
Zatem, jak bezpiecznie prać kaszmir?
Przede wszystkim, zamiast częstego prania, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wietrzenie lub potraktowanie kaszmirowej odzieży parą. Materiał tego typu trudno zabrudzić, dlatego intensywne oczyszczanie swetrów i płaszczy jest zbędne. O czym jeszcze pamiętać?
Jeśli jednak pranie będzie konieczne, pamiętaj aby kaszmir prać ręcznie. Temperatura wody nie może przekraczać 30°C. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura powoduje kurczenie się włókien wełny, przez co w ten sposób można spowodować nieodwracalne szkody i deformację materiału.
Kaszmir można prać w pralce – najlepiej sprawdzi się w tym przypadku program dedykowany do prania wełny lub do prania delikatnych rzeczy w niskiej temperaturze.
Zalecamy stosować niewielką ilość detergentów i sięgnięcie po produkty dedykowane do prania wełny. W przypadku kaszmiru nie używamy płynu zmiękczającego, gdyż może przykleić się do włókien. Efekt? Zbity i pozbawiony puszystości materiał.
Po praniu absolutnie nie wolno wyżymać kaszmiru. W ten sposób można bardzo łatwo uszkodzić delikatne włókna. Zamiast tego wystarczy delikatnie wycisnąć nadmiar wody. W tym celu zwiń kaszmirowy materiał w ręcznik i delikatnie dociśnij.
Pranie chemiczne kaszmiru będzie potrzebne jedynie w przypadku wywabiania większych zabrudzeń, z którymi nie jestesmy w stanie sobie poradzić.
Pielęgnuj kaszmir – tkanina wymagająca troski
Kaszmir jest tkaniną o wyjątkowej puszystości i trwałości. Dlatego też często jest wykorzystywana jako dodatek do wełny w płaszczach i kurtkach zimowych. Podobnie jak jedwab należy do grona materiałów ekskluzywnych, które nie tylko pięknie się prezentują, ale także są niezwykle komfortowe w noszeniu. Warto zatem zatroszczyć się o właściwą pielęgnację kaszmiru!
Suszenie kaszmiru
Po praniu kaszmir suszymy w pozycji poziomej, na płasko. Pod wpływem ciężaru wełna, bardzo łatwo się wyciąga i deformuje. Ubrań z kaszmiru nie należy także wystawiać na bezpośrednie światło słoneczne.
Prasowanie kaszmiru
Kaszmir się nie gniecie. To zdecydowanie dobra wiadomość dla osób, które nie lubią prasować! Jeśli jednak przeprasowanie materiału jest konieczne, warto zrobić to przez wilgotną ściereczkę lub ręcznik.
Przechowywanie kaszmiru
W przypadku cięższych ubrań, najbezpieczniej przechowywać kaszmir na leżąco. Lżejsze sweterki, marynarki czy płaszcze można powiesić na wieszakach – o ile mają właściwą wielkość i są pozbawione ostrych zakończeń. Uwaga także na mole. To owady, które upodobały sobie wełnę i kaszmir. Warto zainwestować w akcesoria i preparaty odstraszające. Dobrze sprawdzi się specjalna saszetka lub woreczek z suszoną lawendą.
Co robić gdy kaszmir się mechaci?
Kaszmir oraz wełna mają tendencję do mechacenia się. Materiał może dość szybko pokryć się drobnymi kuleczkami – szczególnie w miejscach narażonych na tarcie. Z tego względu pamiętaj o regularnym goleniu ubrań. W tym celu użyj golarki do ubrań lub specjalnej szczoteczki do kaszmiru. Zwróć jednak uwagę, na to by nie dociskać akcesoriów za mocno – nieostrożny ruch może przeciąć włókna, tworząc dziury.