Ecoskóra i Skóra naturalna
Ecoskóra rybia łuska beżowa
Eko skóra laserowo wycinane kwiaty
Eko skóra beż z różem
Eko skóra ażurowa jasny róż opalizujący
Eko skóra pyton
Skóra naturalna przecierana
Skóra naturalna jasny brąz
Skóra naturalna ażurowa
Skóra naturalna brąz ceglany
Gipiura czarna z ekoskórą
Skóra jest najstarszym wykorzystywanym przez człowieka materiałem. Wytrzymała, oddychająca i chroniąca przed zimnem. Kojarzy nam się z czymś wysokiej jakości, ponadczasowym i eleganckim. Używana do produkcji odzieży, butów, dodatków jak torebki czy rękawiczki oraz w branży tapicerskiej.
Skóra naturalna, mimo wielu swoich zalet jest droga, dlatego powstała dla niej alternatywa materiał ekoskóra, zwany też skajem czy dermą. Wykorzystywana do tworzenia tych samych elementów garderoby i codziennego użytku, co skóra naturalna, dzięki zaawansowanym procesom technologicznym do złudzenia ją przypomina.
Między tymi dwoma materiałami istnieją jednak pewne różnice. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które postaramy się wskazać.
Sam wybór ekoskóra, a skóra naturalna to już wybór indywidualny, uzależniony od osobistych preferencji oraz kwestii finansowych i kwoty jaką możemy przeznaczyć na dany produkt.
Ekoskóra- zalety, wady, pielęgnacja.
Materiał ekoskóra - samo określenie “eko” jest bardziej zabiegiem marketingowym, ponieważ tak naprawdę, mamy do czynienia z materiałem syntetycznym, najczęściej poliuretanem lub polipropylenem. Wyroby imitujące skóry naturalne, z roku na rok, zyskują coraz większą popularność, głównie wśród osób dla których istotną kwestią jest troska o dobro zwierząt oraz tych, które szukają tańszych odpowiedników wyrobów skórzanych.
Ekoskóra na metry jest również dobrym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z renowacją mebli.
Zalety ekoskóry to przede wszystkim trwałość. Jest bardziej odporna na wilgoć czy działanie promieni słonecznych, które mogą odbarwić skórę naturalną. Ekologiczna skóra jest też łatwiejsza w utrzymaniu czystości, a ewentualne zabrudzenia można bez problemu usunąć łagodnym środkiem myjącym. Materiał eko skóra jest też dużo tańszy od skóry naturalnej, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na większą ilość ubrań, butów czy dodatków.
Materiał ten jednak ma również swoje wady. W przeciwieństwie do skóry naturalnej, ta sztuczna nie przepuszcza powietrza. Powoduje zatrzymanie wilgoci przy skórze, co może powodować otarcia czy podrażnienia. Ekoskóra ma także tendencję do pękania i kruszenia się. Ten proces można oczywiście opóźnić poprzez odpowiednią pielęgnację, ale nie da się go całkowicie wyeliminować.
Materiał ekoskóra jest łatwy w pielęgnacji. Na pewno należy zwrócić uwagę na informacje zawarte przez producenta na metce. Przeważnie jednak niewielkie plamy można usunąć delikatną ściereczką i łagodnego detergentu. Materiał warto regularnie impregnować, dzięki czemu będzie bardziej odporny na wilgoć. Jeśli dojdzie do mocnego zmoczenia to suszenie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej, gdyż ekoskóra źle znosi wysokie temperatury.
Skóra naturalna- zalety, wady, pielęgnacja.
Skóra naturalna pochodzi od zwierząt, głównie krów. Po jej zdjęciu, poddaje się ja czyszczeniu, garbowaniu, licowaniu, a na koniec konserwacji. Po tych procesach otrzymujemy wygląd jaki znamy ze sklepowych półek. Skórę pozyskuje się na dwa sposoby - albo z ubojni, gdzie zwierzęta hodowane są na mięso, a skóra jest niejako elementem ubocznym lub z hodowli krów przeznaczonych do uboju tylko na skóry. Pozyskanie jej wiąże się ze śmiercią zwierzęcia, co nie zawsze odbywa się w sposób humanitarny. Jest to jedna z podstawowych przyczyn, dla których część osób rezygnuje ze skóry naturalnej.
Materiał skóra naturalna ma wiele zalet. To przede wszystkim materiał trwały i niezwykle wytrzymały. Odpowiednio pielęgnowana odzież czy wyroby skórzane na pewno posłużą nam przez długi czas. Skóra naturalna jest niezwykle komfortowa w użytkowaniu, ponieważ zapewnia cyrkulację powietrza. Ciało oddycha, dzięki czemu rozwój bakterii, grzybów czy powstawanie otarć lub odparzeń jest praktycznie zerowe.
Nie można też nie wspomnieć o wyglądzie ubrań, akcesoriów czy mebli wykonanych ze skóry naturalnej. To materiał elegancki, klasyczny i ponadczasowy. Wadą skóry naturalnej jest na pewno jej cena. Kurtka, torebka czy buty wykonane ze skóry naturalnej to wydatek, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Skóra naturalna na metry właśnie z uwagi na swoją cenę polecana jest do renowacji i tapicerowania mebli dla osób z doświadczeniem, gdyż nieumiejętnie jej wykorzystanie może okazać się kosztowne.
Dodatkowo, aby wyroby skórzane służyły nam przez długi czas, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Warto dokładnie sprawdzić środek, którym będziemy czyścić ewentualne zabrudzenia na odzieży czy torebce. Musi być on przeznaczony do skóry naturalnej, gdyż w innym przypadku może spowodować jej zniszczenie np. poprzez odbarwienie.
Materiał skóra naturalna warto zaimpregnować stosując odpowiednie preparaty. Dzięki temu zwiększy on swoją elastyczność i miękkość oraz wspomoże jej naturalną wodoodporność.
Ekoskóra a skóra naturalna- co wybrać?
To już oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Uzależniona nie tylko od naszego gustu i wymagań, ale również zasobności portfela czy podejścia do takich tematów jak dobro zwierząt czy ekologia.
Obojętnie, który materiał wybierzemy, zdecydujmy się na ten możliwe najlepszy jakościowo, gdyż nie każda skóra naturalna czy ekoskóra jest tak samo starannie wykonana i trwała. Pamiętajmy też o odpowiedniej pielęgnacji, aby ubrania czy meble służyły nam w dobrym stanie przez długi czas.
Podsumowując, ecoskóra to syntetyczny materiał na metry doskonale imitujący skórę naturalną. Jest jednak znacznie tańsza w produkcji, a co więcej nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Stanowi zatem realną alternatywę nie tylko dla osób, które dbają o zwierzęta, ale również dla wszystkich tych, którzy nie chcą nadwyrężać budżetu. Ecoskóra jest bowiem dostępna w atrakcyjnej cenie, w stosunku do naturalnej skóry wymagającej większych nakładów pracy ze strony producenta. Co więcej, nasz sklep z tkaninami online oferuje wyłącznie dobrą jakościowo skórę ekologiczną, dzięki czemu nie musisz się obawiać o trwałość materiału.
Napisz do nas na WhatsAppie!