Jeans i Sztruks

Tkaniny jeansowe świetnie sprawdzają się w damskiej garderobie, dlatego dobieramy materiały wyłącznie bardzo dobrej jakości, które zostaną z Tobą dłużej niż na jeden sezon – nie ma nic gorszego niż ścierający się w ekspresowym tempie jeans. Podobnie jak sztruks, jest to materiał doskonały na wygodne spodnie, które chce się nosić codziennie. Hurtownia tkanin w Poznaniu zapewnia szeroki wybór wzorów uniwersalnych i niestandardowych, dzięki czemu bez problemu stworzysz niepowtarzalne, ale komfortowe w noszeniu kreacje. Poznaj naszą bogatą kolekcję tkanin jeansowych!

Dobre jakościowo tkaniny jeansowe i sztruksowe na każdą okazję 

Oferujemy wysokogatunkowy materiał sztruksowy oraz jeansowy na metry – każdy z nich swobodnie dopasujesz do własnych projektów. Osoby, które odwiedzają nasz sklep z tkaninami online mają dostęp do profesjonalnych zdjęć produktowych, ale mogą również zamówić bezpłatne próbki, dzięki którym łatwiej podjąć ostateczną decyzję o zakupie materiału. Szukasz szczegółowych informacji na temat tkanin jeansowych? Chętnie podzielimy się z Tobą doświadczeniem – wystarczy, że się z nami skontaktujesz, a podpowiemy Ci najlepsze rozwiązania. Ze względu na uniwersalność materiału, jeans na metry to niezwykle popularny wybór, ale w przypadku ekskluzywnych kreacji lepiej sprawdzą się satyna jedwabna i jedwab naturalny, które również bez problemu zamówisz w naszym sklepie. 

Jak prać jeansy? 

Jeans na metry to tkanina, która nie lubi częstego prania – każda kolejna wizyta w pralce wypłukuje kolor (chyba, że właśnie taki jest Twój cel) i negatywnie wpływa na formę spodni. Z tego względu jeansy warto prać w ostateczności, czyli wtedy gdy pojawi się brud i uczucie dyskomfortu. Z pewnością będziesz wiedzieć, że to już TEN moment. Jak się do tego zabrać? Należy odwrócić jeansy na lewą stronę, zapiąć suwak i zapiąć guzik. Nie zapomnij o opróżnieniu kieszeni (nie ma nic gorszego niż wyprana chusteczka przyczepiona do materiału jeansowego). Spodnie pierzemy w niskiej temperaturze (30 stopni) oraz na niskich obrotach, wybierając krótki cykl prania, proszek lub płyn do prania, ale nie dodając płynu do płukania. Unikaj suszenia materiału na kaloryferze i prasowania w wysokiej temperaturze. Dzięki temu tkanina jeansowa odwdzięczy się pięknym, głębokim kolorem i dobrą formą przez lata.

Do czego pasuje materiał sztruksowy?

Sztruks w ostatnich latach był uznawany za materiał niemodny – dziś jednak wraca na salony, podbijając serca osób, które chętnie łączą ubrania o różnej strukturze. Tkanina sztruksowa to doskonały dodatek w sezonie jesienno-zimowym, między innymi ze względu na miękkość i ciepło, którym otula w chłodniejsze dni. Dobrym wyborem będzie wykorzystanie sztruksu na koszulę, która może pełnić funkcję cienkiej kurtki jeansowej. Warto szukać materiału w żywych kolorach, natomiast unikać czerni i brązu – w przypadku sztruksu łatwo osiągnąć postarzający nas efekt. Nasza hurtownia tkanin jeansowych zachęca do eksperymentów modowych!

Materiał jeans – trochę historii

Jeans to tkanina bawełniana ze skręconych nitek o splocie skośnym. Najczęściej ten materiał jest zabarwiany na niebiesko przy użyciu barwnika indygo, który dawniej pozyskiwany był z liści indygowca barwierskiego, a współcześnie tworzony jest syntetycznie.

Jeans jest tak popularny, że niemal każdy ma w swojej szafie co najmniej kilka elementów ubrań uszytych właśnie z niego. Najczęściej są to spodnie, choć sporą popularnością cieszą się również spódnice, sukienki czy kurtki. Skąd właściwie wziął się materiał jeansowy?

Pierwsza fabryka tkaniny jeans znajdowała się we Francji w mieście Nimes. Jednak prawdziwy boom na noszenie ubrań z tego materiału przypada na XIX wiek. To właśnie wtedy Levi Strauss założył swoją hurtownię, która zaspokajała zapotrzebowanie na trwałe i solidne spodnie niezbędne osadnikom podczas trwającej w Stanach Zjednoczonych gorączki złota. 

Okres świetności jeansu przypada na lata 80. XX wieku, kiedy to nastąpił punkt kulminacyjny w rozwoju jeansowej produkcji. W tym czasie zaczęto tworzyć nie tylko tradycyjne grube i wytrzymałe spodnie , ale także:

  • kurtki, 
  • spódnice, 
  • sukienki, 
  • koszule,
  • buty.

Popularność materiału jeansowego trwa do dziś. Wykonane z niego ubrania mogą przyjmować niemal dowolną formę – nie tylko odzieży roboczej czy codziennej. Kreacje uszyte z jeansu były noszone nawet na czerwonym dywanie – choć jest to dość nietypowe zastosowanie tej tkaniny, trzeba przyznać, że uniwersalność jej wykorzystania jest wyjątkowa. 

Co można uszyć z jeansu?

Tkanina jeans daje niemal nieograniczone możliwości. W naszej ofercie znajdziesz materiały w różnych grubościach, które pozwolą Ci stworzyć wiele pięknych elementów odzieży. Najbardziej typowym zastosowaniem są oczywiście spodnie, jednak możliwości jest znacznie więcej. Z cieńszego jeansu możesz uszyć na przykład modną sukienkę lub spódnicę.

Niesłabnącą popularnością cieszą się także kurtki z materiału jeansowego, które mogą przybierać różnorodne fasony. Podobnie jest z koszulami – to propozycja zarówno dla panów, jak i dla pań. Tkanina jeans pozwala także na projektowanie wielu ciekawych dodatków – torebek, plecaków, a nawet butów. Daje także spore możliwości w dziedzinie wystroju wnętrz, można szyć z niej poduszki, zasłony czy narzuty. 

Jak szyć materiał jeansowy?

Materiał jeans jest dostępny w różnych odmianach. Szczególnie grubsze rodzaje tkanin wymagają odpowiedniego podejścia podczas szycia. Po pierwsze warto zadbać o dobrze dobrane akcesoria. 

Szyjąc z materiałów jeansowych, warto pamiętać o użyciu grubszych igieł oraz mocnych nici. Jeśli chodzi o igły, najwłaściwsze będą te o numeracji powyżej 90, a w przypadku naprawdę grubych, opornych materiałów – igły do skór, zakończone ostrzem. Mają one również grubsze oczka, dzięki którym łatwo można nawlec grubsze nici.

Szycie z grubszych materiałów może powodować powstawanie zgrubień, które czasami ciężko przeszyć estetycznie i równo. Maszyna najczęściej skraca wtedy ścieg, często też linia szwu delikatnie się zmienia i powstaje skrzywienie. Aby wyrównać ścieg, wystarczy podłożyć coś pod tył stopki maszyny, aby wyrównać jej poziom – najlepiej kawałek złożonego materiału lub grubszy kartonik. Wtedy igła przejdzie przez zgrubienie, nie zaburzając linii ściegu. 

Niektóre maszyny do szycia wyposażone są również specjalny przycisk służący do czasowego zablokowania stopki w określonej pozycji. Warto się w nie zaopatrzyć, jeśli często szyjesz z tkanin jeansowych. Dobrze sprawdzą się także podwójne igły – są one przydatne szczególnie podczas szycia spodni z grubego jeansu, ale nie tylko. 

Sztruks – jak się z nim obchodzić?

Tkaniną pokrewną dla jeansu jest sztruks. To także bardzo popularny materiał, którego uniwersalność sprawia, że można stworzyć z niego wiele elementów garderoby. Jest to prążkowana tkanina bawełniana, rzadziej wełniana, z której szyje się spodnie, marynarki i inne części ubioru. Dostępny w naszej ofercie sztruks najczęściej jest bawełniany, bawełniano-poliestrowy lub z włókna wiskozowego. To tkanina o trójkrotnym systemie włókien, co nadaje jej charakterystyczny prążkowaną fakturę. 

Aby szycie ze sztruksu dało oczekiwany rezultat, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim przed przystąpieniem do krojenia, materiał należy zdekatyzować. Tkanina ta, jak większość tkanin bawełnianych, kurczy się bowiem w wyniku kontaktu z wodą. Warto więc wyprać ją lub wyprasować żelazkiem z dużą ilością pary. 

Ważna kwestia podczas krojenia sztruksu to prawidłowe ułożenie szablonu na tkaninie. Należy pamiętać o tym, że znaczenie w tym przypadku ma kierunek ułożenia nitki prostej. Pamiętaj, że musisz mieć dobrze przygotowane nożyce – naprawdę ostre i mocne. Do szycia możesz użyć uniwersalnych nici poliestrowych, jednak do stębnówek musisz wykorzystać dużo grubsze nici, aby były one dobrze widoczne.  

Sztruks można prać w pralce w temperaturze, jaką zaleca producent tkaniny. Po wyjęciu z pralki lub po praniu ręcznym należy strzepnąć i wygładzić włókna, a następnie suszyć rozwieszone ubrania. Bardzo ciężko pozbyć się wgnieceń na tej tkaninie, więc klamerki do suszenia bielizny powinny być przypinane w niewidocznych miejscach.

Dobrze wysuszony sztruks nie wymaga prasowania. Jeśli jednak musisz potraktować go żelazkiem, zwilż wcześniej materiał i prasuj w niskiej temperaturze na lewej stronie zgodnie z włosem.

Loading...