Szantung

Szantung jedwabny to wyjątkowa tkanina, która stanowi połączenie rustykalnego wyglądu z ekskluzywnością, jaką charakteryzuje się naturalny jedwab. Wyróżnia go ciekawa faktura, dzięki której ubrania i dekoracje tekstylne zyskują zupełnie nowe oblicze. W naszym sklepie znajdziesz ten materiał w wielu kolorach. Proponujemy też wiskozę stylizowaną na szantung, a także wariant taftowy i haftowany.

Szantung – co to za tkanina?

Szantung jest tkaniną zaliczaną do mniej popularnych. Wiele osób nigdy o niej nie słyszało. Egzotyczna nazwa w rzeczywistości oznacza tradycyjny jedwab, ale nie taki, który kojarzy się z sukienkami czy koszulami męskimi z wysokiej półki.  Jest on nieco mniej połyskliwy, surowy z wyglądu, co wynika ze sposobu wykonania oraz z charakterystycznej porowatej faktury powierzchni. Jest ona zasługą stosowania surowej przędzy jedwabnej oraz ozdobnego nitkowania wątku, które tworzy charakterystyczne pętelki.

Nazwę tkanina zawdzięcza chińskiej prowincji Szantung, która w XX wieku słynęła z produkcji tkanin jedwabnych. Pierwsze materiały tego typu powstawały z naturalnej nieoczyszczonej przędzy jedwabników korkowych i nie były barwione. Obecnie nie tylko stosuje się koloryzację, ale też zdobienia w postaci haftu i imitacje takie jak szantung wiskozowy.

Czym wyróżnia się jedwab naturalny szantung?

Szantung jedwabny łączy w sobie dwie grupy cech. Jedna obejmuje walory typowe dla tkanin naturalnych. Są to cechy takie jak antyalergiczny charakter i przyjazny kontakt ze skórą, dzięki czemu odzież z szantungu mogą nosić alergicy i osoby o wrażliwej skórze. Tkanina jest też wytrzymała fizycznie i trwała, przewiewna i oddychająca, a wykonane z niej ubrania – wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Bez problemu można je wielokrotnie prać, nie obawiając się utraty walorów estetycznych i praktycznych.

Drugą grupę cech stanowią te związane z designem materiału. Trójwymiarowa struktura nadaje mu rustykalnego klimatu. Jest on zasługą bardzo dużego podobieństwa do naturalnego lnu. Typowy dla jedwabiu połysk jest tu zminimalizowany, dzięki czemu tkanina przyciąga uwagę w sposób nienachalny i zachowuje cechy dyskretnej elegancji. Jest to niewątpliwym atutem, który sprawia, że szantung staje się uniwersalny w zastosowaniu. Jest doskonałym wyborem zarówno do szycia tekstyliów dekoracyjnych, jak i różnego typu odzieży – zarówno tej oficjalnej, do pracy czy na przyjęcie, jak i swobodniejszej, w klimacie casual.

Szantung – tkanina o nieograniczonych możliwościach

Zastosowanie szantungu jedwabnego jest bardzo szerokie. Możesz wybrać ten materiał do dekoracji wnętrz, szyjąc z niego zasłony, narzuty na kanapy czy dekoracyjne obrusy i poduszki. Jedwab naturalny szantung nadaje się też do obszywania abażurów lamp. Sprawdzi się nawet jako materiał obiciowy do wykończenia eleganckich sof i taboretów uzupełniających damskie toaletki. Przeznaczenie dekoracyjne było zresztą pierwotnym celem produkcji tego wyrobu. Znacznie później doceniono go w branży krawieckiej.

Jeśli zajmujesz się szyciem odzieży na miarę dla mężczyzn lub kobiet, lub do ekskluzywnych butików, szantung będzie dobrym wyborem. Efektownie zaprezentują się wykonane z niego stroje codzienne i oficjalne, biurowe i imprezowe, na rodzinne przyjęcie i na galę do teatru. Możesz też wybrać ten naturalny jedwab jako tworzywo na krawaty, które dobrze dopasują się do swobodniejszych stylizacji oraz na bardziej oficjalne muszki.

Szantung jedwabny w wielu odsłonach

Szeroki zakres zastosowań, jaki ma ta naturalna tkanina jedwabna, dodatkowo zwiększa fakt, że jest ona produkowana w różnych wariantach. Poza zróżnicowaną i stosunkowo bogatą kolorystyką możesz wybierać pomiędzy materiałem zmatowionym i z połyskiem. Urozmaicenie wprowadzają też różne faktury powierzchni. Chociaż wszystkie są trójwymiarowe, uzupełnione elementami przestrzennymi, mogą być supełkowane, prążkowane, a nawet prawie gładkie. 

Jeśli chodzi o kolory, to w naszym asortymencie znajdziesz zarówno barwy neutralne takie jak czerń, szarość czy biel, jak i odcienie subtelnie pastelowe czy mocne i zdecydowane. Dlatego bez względu na to, czy zechcesz uszyć z szantungu sukienkę w seksownej czerwieni, elegancką małą czarną czy wytworną garsonkę w kolorze ecru – znajdziesz odpowiedni materiał. Polecamy jedwab naturalny szantung również na stroje dla panów. Świetnie zaprezentuje się lekka marynarka i swobodniejsza koszula, której noszenie jednocześnie sprawi przyjemność.

Dlaczego warto nosić ubrania z szantungu jedwabnego?

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi i ekskluzywnym charakterem, odzież z szantungu jedwabnego ma również wiele zalet praktycznych. Naturalny jedwab jest hipoalergiczny, ale też nie przyciąga roztoczy, dzięki czemu jest całkowicie neutralny dla organizmu. Cechą ubrań jedwabnych jest także zdolność do termoregulacji, co sprawia, że równie dobrze sprawdza się latem, jak i zimą. Szantung jest też higroskopijny. Ponadto zachowanie cech tego materiału wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wskazane jest pranie chemiczne lub ręczne w odpowiednich środkach oraz suszenie w cieniu w stanie rozłożonym.

Loading...