- today
- perm_identity Izpol
- label Tkaniny
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 20449 odwiedzin
Wiskoza zyskała na popularności z kilku powodów. Jest ładna, bardzo przyjemna w dotyku i bezpieczna dla skóry. Łączy w sobie walory, które przejawiają inne, droższe tkaniny – bawełna czy jedwab. Ze względu na surowiec i proces produkcyjny, wiskoza to materiał zauważalnie od nich tańszy.
To powoduje, że coraz więcej ubrań powstaje właśnie z wiskozy, a klienci pytają naszą hurtownię o kolejne jej partie. Dlaczego wiskoza to ulubieniec wśród tkanin?
Wiskoza to tkanina o niezaprzeczalnych atutach
Wiskoza jest popularna, stosunkowo tania i nadaje się na szycie wielu rodzajów ubrań. Najczęściej służą do produkcji ubrań użytkowych:
- bielizny,
- koszulek,
- bluzek jersejowych,
- body,
- codziennych sukienek.
Charakteryzuje się wygodą użytkowania, trwałością i przyjemnością w stosowaniu. Jest podatna na naturalne barwniki, które wytrzymują wiele prań. To jednak nie wszystko.
Jak powstaje wiskoza? Wiskoza tkanina
Obok poliestru i bawełny, wiskoza to kolejny z najpopularniejszych materiałów na rynku odzieżowym. Co prawda jest zaliczana do włókien sztucznych, ale powstaje z iście naturalnych surowców – ściślej z celulozy, która używana jest m.in. w produkcji papieru. Najczęściej używa się do produkcji wiskozy drewna bukowego, sosnowego czy świerkowego. W pewnym stopniu proces produkcyjny przypomina ten, w wyniku którego powstaje papier. Inny jest jednak finał – podczas produkcji wiskozy zachodzi szereg procesów chemicznych i technologicznych, w wyniku których powstaje materiał do szycia ubrań. Naturalny surowiec zostaje przetworzony i dlatego wiskozę zalicza się do włókien sztucznych. Wiskoza ma jednak wszystkie atuty włókien w pełni naturalnych.
Sprawdź nasze tkaniny z kategorii: Wiskoza
Tkanina, która oddycha – wiskoza na lato
Wiskoza to materiał, który bardzo dobrze sprawdzi się w gorące, letnie dni. Jest tak dlatego, że bardzo dobrze przepuszcza powietrze i pozwala skórze swobodnie oddychać. Wiskoza, zarówno w postaci tkaniny, jak i dzianiny, szybko wchłania wilgoć i ją odparowuje. Nie ma zatem ryzyka, że będzie kleiła się do skóry, jak potrafi to czasami robić poliester. Za doskonały materiał na lato do niedawna uchodził jedwab. Owszem, ma niezaprzeczalne zalety, jednak w naprawdę gorące i słoneczne dni, warto rozważyć wiskozę w jego miejsce. Promienie słoneczne działają nieco szkodliwiej na jedwab niż na wiskozę, która okazuje sięw tym zakresie po prostu bardziej odporna. Kolejną z zalet wiskozy jest to, że na ogół się nie gniecie. Wiele zależy od rodzaju splotu nici. Elastyczna wiskoza jest na tyle odporna na gniecenie, że wręcz nie wymaga prasowania.
Wiskoza – materiał kameleon
Wiskoza potrafi zaskakiwać, gdyż może imitować inne tkaniny. Tym, jak miła jest w dotyku, może przypominać popularną bawełnę. Z kolei połysk, który można jej nadać, przywodzi na myśl szlachetny i piękny jedwab. Wiskoza może być też puszysta niczym wysokiej jakości wełna. To bardzo plastyczny i wdzięczny materiał – wiskoza w trakcie procesu produkcyjnego może nadać się na różnego rodzaju przeznaczenie i dość łatwo wpływać na jej strukturę, poziom grubości czy miękkości. W ten sposób powstają jej unikalne odmiany.
Jak prać i prasować ubrania z wiskozy?
Wiskoza to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Także na etapie regularnego prania i prasowania ubrań z niego stworzonych. To materiał dość delikatny – zarówno tkaniny jak i dzianiny z wiskozy nie lubią wysokich temperatur. Dlatego jeszcze przed pierwszym praniem warto ją nieco namoczyć w zimnej wodzie. Najlepiej, jeśli są prane w 30°C.
O temperaturze należy pamiętać także podczas prasowania – najlepiej, jeśli temperatura żelazka nie przekracza 90-100°C. Do tego wiskozę należy prasować na lewej stronie, przez suchą bawełnianą szmatkę. Po praniu, podczas wieszania, lepiej jej nie rozciągać. Najlepiej, jeśli suszy się na płasko. Zdecydowanie nie jest wskazane wkładanie wilgotnego ubrania z wiskozy do szafy, szuflady czy walizki. Warto pozwolić materiałowi odparować, co czyni zresztą dość szybko. W ten sposób uchronimy nasze ubrania przed pleśnią i zachowamy ich świeżość.