Właściwości żakardu

Jak powstaje żakard – tkanina o wyjątkowych wzorach?

Tkanina żakardowa powstaje na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Maszyna ta jest urządzeniem przesmykowym przeznaczonym do tkania wielobarwnych i wzorzystych materiałów, która umożliwia uzyskanie niemal każdego wzoru. 

Co ciekawe, motyw powstaje nie tylko przez wyodrębnienie go innym kolorem. Na krosnach można też tkać materiał żakard jednobarwny, w którym wzór jest wynikiem innego układu nitek wątku lub osnowy. Dzięki temu jest on lekko wklęsły lub wypukły i nieco inaczej odbija światło, tworząc wrażenie innego koloru. Wzory mogą też być kolorowe, co uzyskuje się dwiema metodami – przez zastosowanie różnych kolorów nitek wątków lub osnowy. W ten sposób powstają żakardy wielowątkowe lub wieloosnowowe. 

Zastosowane techniki tkackie oraz różne sploty takie jak płócienny, skośny czy atłasowy sprawiają, że tkaniny żakardowe są niezwykle bogate w kunsztowne zdobienia. Już na etapie tworzenia wzór staje integralną częścią materiału, dzięki czemu pojawia się pewność, że zdobienie się nie wytrze, nie zdrapie, ani nie rozciągnie.

Co można uszyć z żakardu?

Żakard – tkanina o masywnej i ciężkiej strukturze – budzi wiele kontrowersji. Z całą pewnością jednak nie należy się go bać. Jest to materiał jak każdy inny, a w wielu zastosowaniach zdecydowanie przeważa nad klasycznie tkanym szlachetnym jedwabiem, naturalnym lnem czy bawełną. Tkaniny żakardowe są zdecydowanie mniej elastyczne niż dzianiny żakardowe, mimo to znalazły szereg zastosowań w modzie. Charakteryzują się grubym splotem nitek, odpornym na zmienne temperatury. 

Żakard jest tkaniną niezwykle wytrzymałą, a przy tym efektowną – wszystko to za sprawą bogatego wzornictwa. Nie jest to materiał wymagający szczególnej pielęgnacji i nie jest podatny na gniecenie. Tkanina żakardowa doskonale sprawdzi się jako materiał na kreacje na szczególne okazje. Jej struktura sprawia, że ma bardzo szlachetny wygląd. Ponadto jest dostępna w wielu różnych wersjach. Znajdziesz u nas m.in.:

  • żakard wzorzysty np. w kwiaty,
  • żakard brokatowy,
  • żakard jedwabny,
  • żakard bawełniany.

Bez problemu więc dobierzesz materiał do swojego krawieckiego projektu. Żakard świetnie nadaje się na sukienki, żakiety, płaszczyki czy kostiumy. Każda uszyta z niego kreacja będzie bardzo elegancka oraz wyjątkowa. W zależności od wybranego rodzaju tkaniny sprawdzi się w roli ubrań wieczorowych, ale także codziennych. Jeśli trudno Ci zdecydować, który żakard z naszego sklepu będzie najlepiej pasował do Twojego projektu, możesz zamówić bezpłatną próbkę tkaniny pod wskazany adres. Wówczas zapoznasz się z jego rzeczywistym kolorem oraz strukturą i podejmiesz właściwą decyzję.

Materiał żakard niezastąpiony w dekoracji wnętrz

Ponieważ zaletą żakardu jest bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, tkanina świetnie nadaje się do aranżacji wnętrz. W przeszłości standardem były żakardowe zasłony czy ciężkie dekoracyjne obrusy. Obecnie wyparły je lekkie rolety i żaluzje, ale materiał żakard nadal świetnie prezentuje się w roli lambrekinów, kotar, narzut na łóżka czy abażurów lamp w stylu retro. Jest też dobrym materiałem na obicia meblowe, zwłaszcza krzesła do jadalni czy niewysokie taborety towarzyszące damskim toaletkom.

Jak pielęgnować żakard? 

Żakardu, jak i innych tkanin strukturalnych nie wolno prać na mokro. Stroje uszyte z tych materiałów trzeba każdorazowo oddawać do czyszczenia chemicznego. Prasuje się je standardowo po lewej stronie. Należy jednak pamiętać, że tkaniny żakardowe często są wrażliwe na temperaturę. Przy tkaninach z włókien mieszanych należy dobrać temperaturę stosownie do najwrażliwszego włókna.

Powiązane produkty

Komentarze ()

Loading...