| Darmowa dostawa od 250zł | Przecena 15% na wszystkie żakardy! | -5% na zakupy powyżej 500 zł | -10% na zakupy powyżej 1000zł | *Promocja nie łączy się z innymi rabatami

Tweed - historia tkaniny, wiedza w pigułce

Tweed to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów w historii mody. Jest to materiał utkany z grubej przędzy wełnianej. Jej splot ma bardzo ścisłą, skośną strukturę, a najczęściej tkanym wzorem tweedu jest jodełka. Co warto o nim wiedzieć? Jakie posiada odmiany? Jeśli przywiązujesz wagę do jakości swoich ubrań to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, mało jest bowiem materiałów tak wyrazistych jak tweed, a powiedzmy sobie szczerze klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Współcześnie wykorzystywany jest przez wielu projektantów. Wzór znajduje swoje zastosowanie w absolutnie każdej sytuacji, nie tylko w eleganckich stylizacjach, ale także w casualowym wydaniu.

Trochę historii

Jeśli cenisz sobie materiały przyjemne i miękkie w dotyku, to tweed sprawdzi się idealnie. Dodatkowo swoją elastycznością bardzo ułatwia szycie krawcowym. Posiada klasyczny splot po przekątnej, który jest widoczny na tkaninie. Dzieli się on na kilkanaście rodzajów. Może być wykonany z wielobarwnych włókien lub tkany ze skręconych nici o dwóch lub więcej kolorach. To bardzo znany materiał, którego historia sięga historii Szkocji. 

Od wieków znany pod nazwą tweed. Wełniana tkanina, tkana ręcznie na zachodnich wyspach Szkocji. Na początku stosowana była tylko i wyłącznie do użytku codziennego jako zwykła ochrona przed zimnym klimatem. Jeśli gospodarstwo miało dostęp do wełny, tkało materiał w zależności od potrzeb. Część nieużywanego materiału przeznaczona została na handel, aż w końcu stał się on swoistą walutą na wyspach. 

Skąd się wzięła nazwa “tweed”?

Otóż nazwę tkanina otrzymała przypadkowo. Pewien londyński kupiec otrzymał w 1830 roku list od swojego przyjaciela. W liście była mowa o „tweels” co oznacza wzór w jakim tkanina jest utkana, a także opis cech jakościowych materiału. Podobno kupiec błędnie odczytał nazwę jako „tweed”, kojarząc tym samym nazwę rzeki, która przepływała przez szkockie granice. Od tego momentu materiał określany był jako tweed i wszelkie jego odmiany również zawierają w swojej nazwie to słowo. Anglicy pokochali ten materiał. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Doceniono wszystkie pozytywne cechy tej tkaniny. Początkowo materiał był zarezerwowany dla mężczyzn. 

Rodzaje 

Miejscem narodzin tego materiału jest wyspa Harris w Szkocji. Tweed w oryginalnej postaci został wykonany z owczej wełny, która została nawinięta na szorstkie nici. Tradycyjnie, nici były farbowane w neutralnych odcieniach, a następnie tkane słynny wzór zwany „kurze łapki”.

Harris Tweed – Harris to jedna z wysp Szkocji. Charakterystyczne dla niej są bardzo szorstkie tkaniny, które były cenione ze względu na wysoką jakość i wytrzymałość, co było niezwykle pożądane na wyspach. 

Cheviot i Shetland te nazwy odnoszą się zarówno do regionu, jak i gatunku owcy z której pozyskano wełnę. Szewioty dawniej hodowano głównie w szkockich górach o tej samej nazwie. Owce te dają grubą, dość ciężką i szorstką przędzę z ciekawym, przygaszonym połyskiem. Taka wełna dobrze się nadaje do wytwarzania wytrzymałych ubrań przeznaczonych na wypady za miasto.

Szetlandy pochodzą z niewielkiego archipelagu o tej samej nazwie. Z runa tych owiec można uzyskać przędzę przyjemną w dotyku, dość miękką i włochatą. Idealna dla osób o wrażliwej skórze.

Donegal – hrabstwo w Irlandii. W tym miejscu przez wieki rozwijała się oryginalna kultura tweedu. Tam tkaniny wykonane były z jaśniejszej i ciemniejszej przędzy, dodatkowo przetykane innymi kolorami. Efekt jest niesamowity! Natomiast po po te kolorowe tweedy częściej sięgają jednak kobiety. Donegal przyjmuje rozmaite formy – jodełki i pepitki, pstrokate albo stonowane. 

Pepita – W wersji klasycznej - to fantazyjna, dwukolorowa przekrzywiona, czarno-biała, drobna kratka. Możecie ją znać również pod nazwami “psi ząb” lub “kurza stopka”. Ten deseń noszą głównie kobiety, chociaż należy on do klasyki brytyjskiej mody męskiej.

Tkaniny typu chanel

Na naszej stronie często pojawiają się wzmianki o tkaninie kostiumowej “typu chanel”. Zastanawiacie się może co to za materiał? Jest to nic innego jak miękki tweed. Dlaczego tkanina ta zyskała taką nazwę? Żakiet Chanel zyskał ogromną sławę w XX wieku, a szyty był właśnie z tweedu. Każdy z nich miał swój niesamowity i oryginalny wzór. Kultowa kurtka chanelka to synonim elegancji, który z miejsca stał się ogromnym hitem. Dlatego tkanina otrzymała nazwę po projektantce, która w swoich projektach używała głównie tego materiału.

Właściwości tkaniny

  • ma wysokie właściwości higroskopijne

  • elastyczność 

  • wysoka odporność na zużycie

  • materiał nie jest pomarszczony podczas noszenia

  • posiada wysoką przewodność cieplną

Zalety i wady tkaniny

Zalety

Wady

Materiał nie traci nasycenia kolorów, jest to możliwe dzięki farbowaniu włókien naturalnymi barwnikami)

Tkanina ma wąski krąg wielbicieli z uwagi na to, że jest to bardzo klasyczny wzór. 

Tkanina jest bardzo wygodna i praktyczna w użyciu

Wysokiej jakości materiał ma bardzo wysoką cenę

Ubranie wykonane z tweedu może zachować swój wygląd przez lata

Naturalny tweed może być atakowany przez moleTrendy 2020-2021

W sezonie wiosna-lato 2020 tweed królował na wybiegach. Mogliśmy oglądać między innymi długie tweedowe sukienki, płaszcze i marynarki w ciekawych odsłonach, najczęściej przylegających do ciała. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: