| Darmowa dostawa od 250zł | -5% na zakupy powyżej 500 zł lub -10% na zakupy powyżej 1000zł | 

×
Tkaniny patchworkowe

Patchwork to technika używana na całym świecie. Polegająca na łączeniu ze sobą różnych elementów materiałów w odmiennych kolorach i wzorach. Jest to świetna zabawa i proekologiczna metoda, bo dzięki temu resztki materiałów nie lądują w śmietniku! Patchwork to także wolność tworzenia - wszystko zależy od naszej wyobraźni. 

Trochę historii

Przed wiekiem XIX patchwork był efektem ubóstwa. Biedniejsze warstwy społeczne nie mogły pozwolić sobie na marnowanie resztek, dlatego każdy najmniejszy skrawek materiału był wykorzystywany do cerowania ubrań i pościeli. Ze znoszonej odzieży wycinano fragmenty, które nadawały się jeszcze do użycia i naszywano je na mocniejszą tkaninę. Dzięki czemu takie ubrania lub narzuty mogły służyć im dłużej.  

W późniejszym okresie, technika ta dotarła do wyższych sfer. Przerabiano niemodne już suknie i wycinano z nich cenne kawałki jedwabiu, aksamitu, brokatu i dodatków takich jak brokat, czy wstążki. Po przyfastrygowaniu wybranych kawałków materiału do kanwy, zszywano je ozdobnymi ściegami stosując ozdobne nici. Następnie naszywano ozdobne aplikacje, koraliki i pióra. W ten sposób powstawały niesamowite i oryginalne akcesoria takie jak: narzuty, bieżniki, poduszki itp. 

Zastosowanie współcześnie 

Trend na patchwork powrócił w 2020 roku za sprawą Alexandra McQueena, który wprowadził do swojej kolekcji patchworkowe kreacje. (Jeśli lubicie wyzwania, na stronie MCQUEEN CREATORS, twórcy udostępnili filmiki z poszczególnych etapów pracy, aby każdy mógł spróbować swoich sił w patchworku inspirowanym dziełem zespołu Mcqueena). Duży wpływ miał również idol młodzieży Harry Styles, który wystąpił w jednym z programów w kardiganie projektu Jonathana Andersona. Fanki próbowały swoich sił w odtworzeniu swetra. W efekcie patchwork zyskał coraz większe znaczenie w świecie mody.

W 2021 roku patchwork stał się gorącym trendem. Na wybiegach mogliśmy oglądać najpopularniejsze marki, które zdecydowały się na patchworkowe projekty. 

Jedno wiemy na pewno, jeśli proekologiczne trendy utrzymają się na powierzchni, to jest to świetna droga do zrównoważonego rozwoju i rewolucji w świecie mody. 

Tkaniny na patchwork

Powinniśmy wybierać materiały, które dobrze zniosą częste prasowanie podczas zszywania bloku. Na przykład bawełniane płócienka i kretony. Z powodzeniem można wykorzystać bawełniane tkaniny ze spranej odzieży, zasłon czy pościeli, o ile są nadal w dobrym stanie. Sklepy z używaną odzieżą również dostarczą nam wiele pięknych tkanin.

Powiązane produkty

Komentarze ()