Jesteśmy otwarci stacjonarnie! | Darmowa dostawa od 200zł | Paczkomat w weekend | 5% rabatu powitalnego

Czym się różni tkanina od dzianiny?

Nadal mylą Cię te dwie nazwy? Materiały dzielimy na tkaniny i dzianiny. Są to podstawowe i zdecydowanie najczęściej używane rodzaje materiałów. Dlaczego tak ważne jest to aby je odróżniać? Ponieważ jeśli już zdecydujesz się na to, aby szyć to w momencie kupowania przez Ciebie upragnionego materiału robi się problem. Co wybrać? Dlaczego? Jakie ma właściwości? Na te pytania postaramy Ci się odpowiedzieć. 

To proste, tkanina jest tkana, dzianina - dziana 

Do powstawania tkaniny i dzianiny będziemy potrzebować takich samych rodzajów włókien, przędzy czy nitek. Różnice obserwujemy jednak w budowie i sposobie tworzenia.

tkaniny tkane są na krosnach i powstają z dwóch układów nitek - osnowy i wątku. Najpierw na krośnie rozciąga się nitki osnowy i mocno je napręża, a następnie pomiędzy nimi przeplata nić wątku. W każdym z nich nici są zaplatane w inny sposób, to sprawia, że tkaniny są z reguły dość sztywne i mało rozciągliwe, ale przede wszystkim stabilne, dzięki czemu łatwiej nam kroić i obrabiać taki materiał. 

Dzianina powstaje na maszynach dziewiarskich, można je też dziać na szydełku. Powstaje ona z jednej lub wielu nitek, tworzących rzędy, a te łączą się w oczka. To znaczy, że poziomo powstają rzędy oczek, natomiast pionowo tworzą się kolumny. Dzianiny najczęściej są miękkie i elastyczne. Elastyczność sprawia, że wykroje na ubrania z dzianin są dość proste i nie wymagają dodatkowych zaszewek.

Zastosowanie

Jeśli zastanawiasz się czym jeszcze różni się tkanina od dzianiny. Odpowiedź jest dość prosta. Różni je także zastosowanie. Tkanin używa się najczęściej do tworzenia odzieży, bielizny, kostiumów i pościeli. Z dzianiny wytwarza się swetry, rajstopy i akcesoria zimowe.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: