4 pomysły na to jak wykorzystać resztki materiałów

Moda zrównoważona, czyli przeciwieństwo fast fashion to filozofia designu, trendu zrównoważenia, a przede wszystkim odpowiedzialność społeczna. Zarówno projekty, produkcja, jak i dystrybucja w branży odzieżowej, opartej na idei mody zrównoważonej odbywają się w trosce o środowisko naturalne i z użyciem technik przyjaznych planecie. Moda ta z roku na rok zyskuje rzesze zwolenników. W odwołaniu do panującego trendu warto zaznaczyć, że w naszych małych lokalnych pracowniach krawieckich, również warto zadbać o zrównoważoną produkcję, dbając o każdy szczegół. W tym artykule chcielibyśmy zainspirować Was chociażby do wykorzystywania resztek materiałów. Przedstawiamy 4 pomysły na to jak dobrze wykorzystać resztki materiałów.

Dla domu

Zawsze znajdzie się jakiś argument na to, aby upiększyć nasze mieszkanie. Dzięki resztkom materiałów możemy uszyć na przykład wyjątkowe narzuty, poszewki na poduszki, obrusy lub serwetki. Wśród tkanin, które nadają do uszycia akcesoriów domowych można wymienić przede wszystkim: wełnę, bawełnę i kaszmir, ale sprawdzi się również len, jedwab oraz poliester. Świetnym pomysłem na wykorzystanie resztek bawełnianych lub lnianych materiałów są woreczki na żywność oraz ścierki i ręczniki. Kolejnym przykładem jest użycie resztek materiałów do uszycia kosmetyczki lub torby na zakupy. 

Dla siebie

Resztki materiałów jedwabnych doskonale sprawdzą się do uszycia opasek na oczy, turbanów lub opasek do włosów, które ochronią Twoje włosy podczas snu i sprawią, że włosy będą w lepszej kondycji.

Dla dziecka

Z resztek materiałów możesz stworzyć maskotki, kocyki lub maty dla niemowląt. Świetnie sprawdzą się także do uszycia czapeczek dla dzieci. Modne w tym sezonie są czapki bucket hat, które osłonią główkę dziecka przed słońcem. Większe fragmenty materiału można przeznaczyć także na uszycie ubranek dla dziecka. 

Dla bliskich

Jeśli zostały Ci wyjątkowe resztki na przykład wzorzystego jedwabiu, obdaruj swoich bliskich szalem lub apaszką. Na szale i apaszki doskonale nada się jedwab lub poliester. 

Na pewno jako doświadczone krawcowe znajdziecie więcej kreatywnych pomysłów na użycie resztek materiałów. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

W temacie mody zrównoważonej warto również wspomnieć o upcyklingu. Upcykling był największym trendem na pokazach wiosna-lato 2021. Nawet wielkie domy mody coraz częściej i chętniej sięgają po wykorzystane już wcześniej materiały, z których szyją zupełnie nowe ubrania.

Komentarze ()