- today
- perm_identity Izpol
- label Tkaniny
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 23239 odwiedzin
Bawełna pochodzi z drzew i krzewów, które w stanie dzikim występują na niemal każdym kontynencie. Najlepsza pochodzi z krajów, gdzie jest dobre nasłonecznienie, umiarkowane opady i nie ma przymrozków. Do zbioru dojrzewa w momencie przekwitnięcia jej kwiatów i pojawienia się torebek pełnych nasion.
Choć w wielu krajach przyjęto maszynowy sposób zbioru bawełny, w Azji nadal najczęściej zbiera się ją ręcznie. Potem oddzielane są włókna od nasion. Włókna formuje się w bele i przewozi do przędzalni, gdzie są rozczesywane. Uzyskują miękkość i elastyczność. Potem jest przędzona w specjalistycznym zakładzie, niekiedy wciąż ręcznie na krosnach. Nasiona bawełny, które pozostają po procesie produkcji, wykorzystuje się w celach spożywczych. Dlaczego o tym wszystkim mówimy?
Bawełna to materiał naturalny i funkcjonalny
By podkreślić, że bawełna pochodzi z naturalnego surowca. Nie jest to tkanina syntetyczna ani sztuczna, a przez to ma walory, które przypisane są tylko naturalnym tkaninom. Jest miękka i wygodna w noszeniu. Łatwo się ją czyści a do tego przejawia pewne właściwości prozdrowotne. To jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji ubrań czy ścierek. Ma zastosowanie również w przemyśle:
- farmaceutycznym, do produkcji opatrunków i innych materiałów higienicznych,
- a nawet do sieci rybackich,
- filtrów do kawy,
- produkcji oleju,
- banknotów dolarowych.
Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niedrogiemu procesowi pozyskiwania i produkcji, a także walorom, o których opowiemy.
Sprawdź nasze tkaniny: Bawełna i Batyst
Bawełna – materiał o niezwykłych właściwościach
Bawełna to materiał bardzo higroskopijny. Oznacza to, że skutecznie wchłania wilgoć, co jest istotne latem, gdy intensywnie się pocimy. Co ciekawe, nie sprawia wrażenia mokrej, nawet jeśli wchłonie wilgoci do 25% swojego ciężaru. W zależności od tego, jak gruby czy cienki materiał bawełniany zamówimy, będzie dobrze zatrzymywał ciepło. Cieńsze tkaniny okazują się lepsze na lato, gdyż sprawiają, że ubrania są przewiewne. Grubsza bawełna to tkanina na zimę, gdy trzeba chronić się przed chłodem. .
Bawełna jest odporna na rozciąganie i wysoką temperaturę. To sprawia, że jest wdzięczna w praniu, ale też bardzo higieniczna – w wysokiej temperaturze ginie większość zarazków. Nosi się ją z przyjemnością, gdyż jest miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Jest też bezpieczna dla skóry. Bawełna nie uczula, nie powoduje swędzenia ani gryzienia - tkanina idealna dla dzieci. Świetny materiał na ubrania dla dzieci – bawełna jest często wykorzystywana w produkcji ubrań właśnie dla najmłodszych!
Sprawdź nasze kategorie takie jak: Bawełna gładka i Bawełna drukowana
Ubrania z bawełny są trwałe i wygodne
Pomimo tego, że bawełna to tkanina nieco mniej odporna na gniecenie niż inne, jest bardzo trwała. Porządnie wykonane z niej ubrania wytrzymują lata i nie niszczą się. Przez to, że jest elastyczna, dobrze przylega do ciała, nosi się ją wygodnie i nie krępuje ruchów. Pozwala podkreślić atuty sylwetki, co szczególnie sprawdza się w przypadku koszulek i bielizny. Niezwykłą zaletą tkanin bawełnianych jest odporność na przyjmowanie zapachów. Nie tylko z dużym oporem przechodzi zapachami, ale też bardzo szybko się z nich uwalnia. Wizyta w pachnącej tłuszczem knajpie nie jest zatem problemem w przypadku ubrań z bawełny. Na problemy z gnieceniem z kolei rozwiązaniem jest prawidłowo wykonywane prasowanie i czyszczenie.
Jak prać, prasować i suszyć bawełnę? Tkanina bawełna – porady
Bawełna ze względu na swoją naturalną strukturę wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy wkładać wilgotnych ubrań do szafy lub walizki, aby nie nabrały pleśni.
Prasowanie bawełny – na jaką temperaturę ustawić żelazko?
Za to jest odporna na temperaturę – można ją prasować nawet w 150-180°C. Szybciej schodzi, jeśli prasuje się parą.
Pranie bawełny – w ilu stopniach?
Bawełnę stosunkowo łatwo się też pierze. Nie straszna jej temperatura 90°C i wyższe. Mimo to warto nieco obniżyć temperaturę prania, do około 60°C, jeśli bawełna jest barwiona. Może być wirowana.
Suszenie ubrań z bawełny
Podczas suszenia należy pamiętać, aby nie pozostawiać jej zmiętej i raczej nie na pełnym Słońcu. Długotrwała ekspozycja na promienie może ją uszkodzić.